5 Mart 2014 Çarşamba

2014 Ilkkbahar/Yaz Trend Raporu


2014 ilkbahar/yaz sezonu hepimizi heyecanlandıracak trendleri içinde bulunduruyor.Sezon trendlerine baktığımızda göz alıcı kıyafetlerin ön planda olduğunu görsek de spor şıklık diye tabir edilen ve son zamanlarda oldukça popüler bir akım olan bu kavram öne çıkıyor.50'li ve 70'li yılları ise hissetmeye devam ediyoruz.

Sezonun en dikkat çeken parçaları bol pantolonlar.Tesettür açısından da bol pantolonların işlevselliği ve doğruluğu tartışılmaz.Hem özel günlerde hem de günlük yaşamda tercih edebileceğiniz bol pantolonları salaş gömlekler ile kombinleyebilirsiniz.Birkaç sezondur varlığını sürdüren ve bu sezonda da karşımıza çıkacak olan oversized trendi de hızla yayılmaya devam ediyor.Eğer hala bir oversized manto edinmediyseniz bu bahar mutlaka edinmelisiniz.

İşte ayrıntıları ile ilkbahar/yaz trendleri.

90'lar esintisi:Çiçek desenleri

Baharda açan çiçekler her sezon tasarımcıların ilham kaynağı olmaya devam ediyor.Yeni sezonda çiçek desenlerinin hakimiyetine sık sık rastlayacağız.Özellikle kabartılı çiçek desenlerinin yer aldığı parçalar oldukça dikkat çekiyor.Tesettür giyimde büyük bir önem arz eden trençkot ve ceketlerdeki kabartmalı çiçek desenleri abartısız şıklık için ideal.

Stil önerisi:Çiçek desenli parçalarını tek renk ve pastel tonlar ile eşleştirebileceğiniz gibi farklı desenlerle de kullanabilirsiniz.Mix and match diye adlandırdığımız desenleri karıştırmak biraz zor gibi görünse de doğru uygulandığında gayet şık olunduğunu görebiliyoruz.Mesela çiçek desenlerinin en çok çizgili desenlerle uyum sağladığı söylenebilir.

Kıyafetlerdeki hareketlilik:Püskül

Bu sezon neredeyse tüm koleksiyonlarda püsküle bolca yer verildi.Bizde bu sayede 1920'lerin etkisini hissetmiş olduk.Kıyafetlerdeki hareketli detaylardan hoşlananlar için püskül detayları ideal bir seçim olabilir.


Zamansız Trend:Pile/Fırfır

Pile trendi listeye ilk sıradan giriş yapabilir.Özellikle tesettür giyimde çok önemli bir konumda olan uzun etekler bu sezon da akordeon pile şıklığı ile birleşiyor.Eteklerin yanı sıra maxi elbiselerde de sıkça kullanılan bu detay adeta yaz aylarının kurtarıcısı niteliğinde.

Stil önerisi:Pliseli etekleri t-shirt ve jean ceketler ile kombinleyebileceğiniz gibi,sade bir gömlek ve kemer ile de kombinleyebilirsiniz.
Gardıroplarda Afrika esintisi:Etnik desenler

Eskiyi ve yeniyi sentezlemeyi seviyorsanız bu trend tam da size göre olabilir.Bu trende uyabilmek için aslında sanıldığı gibi desenlere boğulmaya gerek yok.Toprak tonlarındaki parçalar ile de akıma eşlik edebilirsiniz.Çanta ve ayakkabılardaki hasır detaylar ise bu akımın aksesuarlara yansımasının en en güzel hali.Hiç yorum yok: